در مورد عوارض جانبی واکسن COVID-19 چه باید کرد؟

blog-details
1400/04/05

در مورد عوارض جانبی واکسن COVID-19 چه باید کرد؟

در این مقاله که در مجله medical news today منتشر شده است به گزینه‌های متقابل و درمان‌های خانگی برای اثرات جانبی واکسن COVID۱۹ میپردازیم.

همه واکسن‌ها از جمله آن‌هایی که COVID۱۹ دارند، امکان عوارض جانبی را به همراه دارند. در سراسر جهان ۱۵ واکسن COVID۱۹ وجود دارد که برای استفاده حداقل یک کشور مجاز هستند.
طبق منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی ، شایعترین عوارض جانبی پس از واکسن COVID-19 خستگی ، تب ، سردرد ، بدن درد ، لرز ، حالت تهوع ، اسهال و درد در محل تزریق است.
همه تحت‌تاثیر واکسیناسیون قرار می‌گیرند. برخی ممکن است عوارض جانبی کمی را تجربه کنند در حالی که برخی ممکن است عوارض جانبی چندگانه را تجربه کنند و احساس ناخوشایندی داشته باشند.

درمان های بدون نسخه

هر کسی که نگران اثرات جانبی واکسیناسیون باشد, ممکن است به این فکر بیفتد که قبل از این واکسن را دریافت کنند, باید قبل داروهای خانگی مصرف کنند. با این حال, مراکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها توصیه نمی‌کنند. در عین حال برداشتن گام‌هایی برای جلوگیری از علائم دیگر مسائل بهداشتی, ایده خوبی است که در اینجا مصداق ندارد.
بهتر است قبل از مصرف زود هنگام دارو بدون نسخه، صبر کنید و ببینید آیا بعد از تزریق واکسن عوارض جانبی ایجاد می شود یا خیر ، سپس اقدام به درمان کنید. هر فرد برای کاهش عوارض جانبی بهتر از قبل از مصرف هر دارویی به پزشک معالج خود مراجعه نماید تا با توجه به سوابق پزشکی شخص براش دارو تجویز شود.
در صورتی که شخص واکسینه شده به پزشک معالج خود دسترسی داشته باشد و به تسکین فوری دردهای عضلانی ، درد در محل تزریق ، تب یا ترکیبی از این مسائل داشته باشد چه می شود؟ در این حالت ، موارد زیر ممکن است کمک کند:

  •  ایبوپروفن (ادویل)
  • استامینوفن یا پاراستامول (تیلنول)
  • آسپرین

بیشتر بخوانید : آیا واکسن کرونا باعث مرگ می شود


درما های خانگی

برای افرادی که ترجیح می دهند داروهای بدون نسخه مصرف نکنند یا به دنبال درمان بیشتر هستند ، چندین روش مراقبت از خود می تواند به کاهش عوارض واکسیناسیون COVID-19 کمک کند.

  •  برای عوارض در محل تزریق ، مانند درد یا تورم ، از پارچه ی مرطوب و تمیز برای ایجاد کمپرس استفاده کنید که به کاهش دردهای عضلانی و مفصلی نیز کمک کند.
  •  برای تسکین درد و یا سفتی بازو، آن را تا جایی که ممکن است تکان دهید. این عمل ممکن است متناقض به نظر برسد و باعث ناراحتی کمی شود، اما با شل کردن ماهیچه‌های دردناک به جلوگیری از سفتی بیشتر کمک می‌کند.
  •  در صورت ابتلا به سرماخوردگی و تب درجه پایین برای جلوگیری از کمبود آب بدن توصیه به نوشیدن آب فراوان شده است. همچنین پوشیدن لباس‌های خنک به گرم شدن بیش از حد کمک خواهد کرد.

عوارض جانبی چه مدت ادامه دارد؟

عوارض جانبی واکسن‌ها تنها باید چند روز باقی بماند. درصورتی که مدت بیشتری طول بکشد، نیاز به مراجعه به پزشک معالج می باشد.
برخی از عوارض جانبی مانند تب ، لرز و خستگی نیز از علائم COVID-19 است. امکان ابتلا به عفونت SARS - CoV قبل یا بعد از دریافت واکسن وجود دارد - قبل از اینکه بدن شانس تولید آنتی‌بادی درست را داشته باشد و مصونیت ایجاد کند. همچنین ، در حالی که واکسن ها بسیار موثر هستند ، اما محافظت 100 درصدی در برابر ویروس را تضمین نمی کنند.
مهم است که به خاطر داشته باشید که هیچ واکسنی نمی‌تواند باعث COVID-19 شود، هر کسی که پس از دریافت به کووید-19 مبتلا شود، قبل از ایجاد ایمنی کافی ، احتمالاً در معرض ویروس قرار گرفته است.
در صورتیکه عوارض جانبی شبیه علائم COVID۱۹ باقی بماند و ادامه دار باشد، نیاز است به انجام تست pcr می باشد.