آیا دیابت از طریق ژن ها منتقل می شود؟

blog-details
1401/01/17

آیا دیابت از طریق ژن ها منتقل می شود؟

دیابت یک بیماری پیچیده با چندین نوع است و علت مشخصی ندارد. اگر سابقه یک نوع دیابت در خانواده فرد وجود داشته باشد، ممکن است خطر ابتلا به همان بیماری را افزایش دهد.
عوامل ژنتیکی می تواند برخی از افراد را در برابر برخی از انواع دیابت آسیب پذیرتر کند. با این حال، ممکن است یک فرد این بیماری را به ارث نبرد و ممکن است راه هایی برای کاهش خطر وجود داشته باشد. برای مثال، دانستن اینکه دیابت نوع 2 چگونه بر اعضای خانواده تأثیر می گذارد، می تواند فرد را تشویق کند تا اقداماتی را برای پیشگیری از آن انجام دهد.
همچنین، آگاهی از سابقه خانوادگی ممکن است به تشخیص زودهنگام کمک کند. این به نوبه خود ممکن است به فرد کمک کند تا از برخی عوارض جلوگیری کند.
نقش عوامل ژنتیکی در بین انواع دیابت متفاوت است. به عنوان مثال، در نوع 2، به نظر می رسد عوامل سبک زندگی بیشتر از ژنتیک تأثیرگذار هستند.
دانستن اینکه چگونه ژن ها، سبک زندگی و محیط بر دیابت تأثیر می گذارد، می تواند فرد را تشویق کند تا خطر ابتلا به این بیماری و عوارض آن را به حداقل برساند.

آیا دیابت نوع 1 ارثی است؟

دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است. زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم حمله می کند. این نوع اغلب در دوران نوجوانی ظاهر می شود، اما فرد می تواند در هر سنی به آن مبتلا شود.
در گذشته، پزشکان معتقد بودند که دیابت نوع 1 کاملاً ژنتیکی است. با این حال، همه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 سابقه خانوادگی آن را ندارند. Genetics Home Reference نشان می‌دهد که برخی از ویژگی‌های ژنتیکی ممکن است در شرایط خاص احتمال ابتلا به دیابت نوع 1 را افزایش دهد.
در افراد مبتلا به این نوع دیابت، دانشمندان تغییراتی را در ژن هایی که پروتئین های خاصی را تولید می کنند، یافته اند. این پروتئین ها نقش کلیدی در سیستم ایمنی دارند.
این ویژگی های ژنتیکی فرد را مستعد ابتلا به دیابت نوع 1 می کند و عوامل خاصی می توانند این بیماری را تحریک کنند. زمانی که فردی به دیابت نوع 1 مبتلا شود، تا آخر عمر به دیابت مبتلا خواهد شد.

آیا دیابت نوع 2 ارثی است؟

دیابت نوع 2 این شایع ترین نوع است که بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) حدود 90 تا 95 درصد منبع مورد اعتماد همه موارد دیابت در ایالات متحده را تشکیل می دهد.
مانند دیابت نوع 1، افراد مبتلا به نوع 2 اغلب یکی از اعضای نزدیک خانواده خود به این بیماری مبتلا هستند.
با این حال، در حالی که عوامل ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشند، کارشناسان معتقدند که عوامل سبک زندگی، از جمله رژیم غذایی و ورزش، بیشترین تاثیر را دارند.
به غیر از سابقه خانوادگی، عوامل دیگری خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهند، از جمله:
  1. سن 45 سال یا بیشتر
  2. اضافه وزن، شاخص توده بدنی بالا (BMI)، یا چاقی
  3. یک سبک زندگی بی تحرک که شامل فعالیت بدنی محدود است
  4. سطح بالای چربی و کلسترول در خون
  5. فشار خون بالا
  6. سندرم تخمدان پلی کیستیک که بسیاری آن را به عنوان PCOS می شناسند
  7. سابقه دیابت بارداری که در دوران بارداری رخ می دهد
  8. سابقه بیماری قلبی عروقی
  9. افسردگی