چگونه دیابت را مدیریت کنیم؟

blog-details
1401/01/21

چگونه دیابت را مدیریت کنیم؟

در حالی که هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد، با درمان و استراتژی های خود مدیریتی، فرد می تواند زندگی طولانی و سالمی داشته باشد.
دیابت یک بیماری مزمن است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. در ایالات متحده، سالانه 1.5 میلیون نفر تشخیص دیابت دریافت می کنند.
دیابت بر کودکان و نوجوانان نیز تأثیر می گذارد.
انجمن دیابت آمریکا (ADA) در سال 2017 به دستورالعمل هایی اشاره می کند که خود مدیریتی و آموزش جنبه های مهم مراقبت از دیابت هستند. خود مدیریتی دیابت می تواند سطح قند خون، خطر مرگ و میر و هزینه های مراقبت های بهداشتی و همچنین وزن افراد دارای اضافه وزن را کاهش دهد.
در این مقاله به راهکارهایی می پردازیم که افراد دیابتی می توانند هر روز از آنها برای بهبود سلامت خود استفاده کنند.

خود نظارتی

دو شاخص مهم برای کنترل دیابت، سطح هموگلوبین گلیکوزیله و گلوکز خون است. اندازه گیری هموگلوبین گلیکوزیله نیاز به آزمایش خون در آزمایشگاه دارد، اما فرد می تواند گلوکز خون خود را در خانه اندازه گیری کند.
پزشکان توصیه می کنند افرادی که از انسولین استفاده می کنند سطح گلوکز خود را بررسی کنند. دفعات مناسب این بررسی ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما پزشکان معمولاً کنترل سطح قبل و بعد از غذا، قبل از خواب و قبل از ورزش را توصیه می کنند.
افراد دیابتی که انسولین مصرف نمی کنند باید سطح قند خون خود را نیز بررسی کنند. خود نظارتی می تواند اطلاعاتی در مورد اثرات تغییرات رژیم غذایی، فعالیت بدنی و دارو بر سطح قند خون ارائه دهد.
با دستگاه اندازه گیری قند خون، فرد می تواند در هر زمانی سطح قند خون خود را اندازه گیری کند.
همچنین مانیتورهای مداوم گلوکز وجود دارد که اطلاعات لحظه ای در مورد سطح قند خون ارائه می دهد. اینها به طور خودکار سطوح را هر 5 دقیقه از طریق یک سنسور کوچک که در زیر پوست قرار داده می شود اندازه گیری می کنند.
هنگامی که شخصی از آن به درستی استفاده می کند، این نوع فناوری می تواند نتایج سلامتی را بهبود بخشد.
یک تیم مراقبت های بهداشتی می تواند از قرائت قند خون در خانه برای اصلاح دارو، تغذیه و برنامه های خود مدیریتی استفاده کند.

وزن سالم را حفظ کنید

برای افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت دستیابی و حفظ وزن سالم بسیار مهم است. وقتی پزشکان به دقت پیشرفت کاهش وزن را زیر نظر دارند، احتمال دستیابی فرد به اهداف خود بیشتر می شود.
تحقیقات نشان می‌دهد که در میان افرادی که اضافه وزن دارند، کاهش وزن متعادل و مداوم می‌تواند به مدیریت دیابت نوع ۲ کمک کند و سرعت تبدیل شدن پیش دیابت به دیابت را کاهش دهد.
آنها همچنین خاطرنشان کردند که انجام تنظیمات رژیم غذایی می تواند سطح هموگلوبین گلیکوزیله را 0.3٪ تا 2٪ در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد. تغذیه درمانی همچنین می تواند منجر به بهبود کیفیت زندگی شود.
برای تسهیل این تنظیمات سبک زندگی، ADA توصیه می کند با یک متخصص تغذیه با تخصص در زمینه دیابت و مدیریت وزن مشورت کنید.

تغذیه مناسب داشته باشید

پیروی از یک برنامه غذایی می تواند یکی از چالش برانگیزترین جنبه های خود مدیریتی دیابت باشد. ایجاد یک برنامه با یک متخصص تغذیه ثبت شده که در مورد تغذیه خاص دیابت آگاه است می تواند کمک کند.
برای برخی افراد، تغییرات رژیم غذایی به تنهایی برای کنترل سطح قند خون کافی نیست. دیابت یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که با گذشت زمان ممکن است بدتر شود. ADA توصیه می کند از ترکیبی از دارو درمانی و تغذیه درمانی برای رسیدن به اهداف قند خون استفاده کنید.
اساس برنامه ریزی وعده های غذایی شامل کنترل سهم و ترجیح دادن غذاهای سالم است. روش بشقاب دیابت ابزاری است که برای کمک به افراد در کنترل کالری و کربوهیدرات دریافتی خود طراحی شده است.
این شامل تقسیم ذهنی بشقاب به سه بخش است. نیمی از بشقاب باید حاوی سبزیجات غیر نشاسته ای باشد، یک چهارم می تواند حاوی غذاهای حاوی غلات و نشاسته باشد و یک چهارم آن باید حاوی پروتئین باشد.

به طور منظم تمرین کن

تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند به کنترل سطح قند خون، کاهش عوامل خطر قلبی عروقی، کاهش وزن و بهبود رفاه کمک کند.
محققان پشت یک مطالعه دریافتند که شرکت در یک برنامه ورزشی ساختاریافته برای حداقل 8 هفته سطح هموگلوبین گلیکوزیله را در شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 به طور متوسط 0.66٪ کاهش می دهد.
ADA توصیه می کند که حداقل 10 دقیقه در هر جلسه ورزش کنید و در اکثر روزهای هفته در مجموع حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر فردی هر روز ورزش می کند - یا اجازه نمی دهد بیشتر از 2 روز بین تمرینات سپری شود - این ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین کمک کند. اعضای یک تیم مراقبت های بهداشتی دیابت می توانند به ایجاد و تنظیم یک برنامه ورزشی ایمن و موثر کمک کنند.
علاوه بر ورزش منظم، مهم است که از گذراندن دوره های طولانی در وضعیت نشسته خودداری کنید. قطع کردن دوره های بی تحرکی هر 30 دقیقه می تواند به کنترل قند خون کمک کند.

سیگار نکش

ADA به همه افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت توصیه می کند که از محصولات تنباکو از جمله سیگارهای الکترونیکی خودداری کنند. افراد مبتلا به دیابت که سیگار می کشند، در مقایسه با افرادی که سیگار نمی کشند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، مرگ زودرس و عوارض دیابت و همچنین کنترل قند خون کمتری دارند.

به طور منظم دارو مصرف کنید

عدم پایبندی یک اصطلاح پزشکی برای عدم مصرف دارو طبق تجویز است. اگر فرد مبتلا به دیابت داروهای خود را طبق توصیه پزشک مصرف نکند، می تواند منجر به موارد زیر شود:
  • نرخ موفقیت کمتر در دستیابی به اهداف بالینی
  • افزایش عوارض
  • افزایش احتمال مرگ و میر زودرس
  • افزایش هزینه های کلی مراقبت های بهداشتی
طیف متنوعی از مسائل می تواند به عدم پایبندی دارو کمک کند. برخی ممکن است به عوامل روانی، جمعیت شناختی و اجتماعی مرتبط باشند. عناصر کلیدی می تواند شامل هزینه درمان و مشکلات با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و سیستم مراقبت های بهداشتی باشد. افرادی که شبکه حمایتی خوبی دارند، احتمالاً داروهای خود را طبق تجویز مصرف می کنند.
شک در مورد جدی بودن دیابت و اثربخشی یک برنامه درمانی می تواند فرد را از مصرف داروهای خود باز دارد و این می تواند منجر به عوارض شود. به نظر می رسد عدم پایبندی در بین افرادی که دارای بیماری های مزمن با علائم غیر واضح هستند، شایع تر است. همچنین، دنبال کردن برنامه های درمانی پیچیده می تواند چالش برانگیز باشد.
کیفیت رابطه بیمار و پزشک اغلب یک عامل کلیدی در عدم پایبندی است. برای پزشکان مهم است که به دلایل فرد برای پیروی نکردن از برنامه درمانی رسیدگی کنند.
به همین ترتیب، مهم است که نگرانی‌های خود را در مورد درمان دیابت با پزشک مطرح کنید، که می‌تواند برنامه را تنظیم کند تا اطمینان حاصل شود که اهداف برآورده شده‌اند و هیچ عارضه‌ای ایجاد نمی‌شود.

منبع : An overview of diabetes types and treatments