اخبار

blog-details
1399/06/31

واکسن آنفولانزا : بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا ( بخش اول)

تزریق واکسن آنفولانزا اغلب از ابتلا به آنفولانزا محافظت می کند. گرچه این واکسن محافظت کامل را در برابر این بیماری ایجاد نمیکند، اما استفاده از آن توصیه شده و ارزش دارد.
این واکسن در سال جاری از سه یا چهار ویروس آنفلوآنزا که انتظار می‌رود در این فصل شیوع داشته باشند، از بدن محافظت خواهد کرد. واکسن آنفلوآنزا با دوز بالا و یک واکسن اضافی نیز برای افراد بالای ۶۵ سال در دسترس خواهد بود.
آنفلوانزا یک عفونت تنفسی است که می‌تواند موجب عوارض جدی به ویژه در کودکان ، افراد مسن و افراد با شرایط پزشکی خاص شود. دریافت این واکسن اگر چه ۱۰۰ % موثر نیست ولی بهترین راه پیش‌گیری از این بیماری و عوارض ناشی از آن می‌باشد.
مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها (‏CDC)‏واکسیناسیون سالانه آنفولانزا را برای هر افراد بالای ۶ ماه توصیه می‌کند.
در اینجا پاسخ به پرسش‌های رایج در مورد واکسن آنفولانزا آورده شده‌است:

واکسن آنفلوآنزا چه زمانی در دسترس است؟

تولیدکنندگان خصوصی واکسن انفلانزا را تولید می‌کنند و تولید آن حدودا شش ماه طول می‌کشد و در دسترس بودن واکسن آنفلانزا به زمان تکمیل تولید بستگی دارد، اما به طور کلی، ارسال آن از فصل پاییز آغاز می‌شود.
دو هفته طول می‌کشد تا پس از تزریق واکسن، ایمنی ایجاد شود، اما حتی اگر تا بعد از شروع فصل سرما خوردگی از واکسن استفاده نکردید، باز هم می‌توانید از آن تزری کنید. بهتر است که واکسن آنفلوآنزا را در شهریور و مهر تزریق  کنند، با این حال اگر برای زمستان تزریق انجام نشد، هنوز هم می‌توانید از خودتان در برابر شیوع این بیماری محافظت کنید و از این واکسن استفاده کنید.

چرا باید هر سال واکسن بزنم؟

از آنجایی که ویروس‌های انفلانزا به سرعت گسترش می‌یابند، واکسن سال گذشته ممکن است شما را از ویروس‌های امسال محافظت نکند.هر ساله واکسن جدیدی برای مقابله با ویروس‌های آنفلوآنزا منتشر می‌شود. وقتی واکسینه می‌شوید، سیستم ایمنی بدن شما پادتن‌هایی تولید می‌کند تا شما را از ویروس‌های موجود در واکسن محافظت کند، اما ممکن است سطح آنتی‌بادی در طول زمان به دلایلی کاهش یابد لذا توصیه میشود هر سال تزریق واکسن انجام شود.

چه افرادی می بایست واکسن آنفولانزا را دریافت نمایند؟

مرکز کنترل بیماری‌ها ، واکسیناسیون سالانه آنفولانزا را برای تمامی افراد ۶ ماه و بیشتر از 6 ماه توصیه می‌کند. واکسیناسیون به ویژه برای افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا مهم است،  از جمله:
 • زنان باردار
 • افراد مسن
 • کودکان و خردسالان
کودکان بین ۶ ماه تا ۸ سال ممکن است به دو دوز واکسن آنفلانزا نیاز داشته باشند که حداقل به چهار هفته از اولین بار تزریق فاصله نیاز دارند. پس از آن، می‌توانند هر ساله یک دوز واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که این واکسن، خطر مرگ کودکان در اثر آنفولانزا را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. که می بایست با پزشک کودک مشورت شود.
همچنین بیماری‌های مزمن می‌توانند خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا را افزایش دهند. برخی از این بیماری ها عبارتند از :
 • تنگی نفس
 • سرطان یا درمان سرطان
 • بیماری‌های مزمن انسدادی ریه (‏COPD)
 • بیماری فیبروز کیستیک 
 • دیابت
 • اچ آی وی / ایدز 
 • کلیه و بیماری کبدی 
 • چاقی
هر شخصی که دارای بیماری مزمن می باشد، می بایست واکسن آنفولانزا را تزریق نماید. قبل از دریافت واکسن، با پزشک خود مشورت کنید، اگر واکنش شدیدی نسبت به واکسن آنفولانزا قبلی داشتید. (واکسن آنفلانزا برای کسانی که واکنش شدیدی به واکسن قبلی آنفلانزا داشته‌اند، توصیه نمی‌شود.) ولی نیاز به مشورت با پزشک معالج می باشد زیرا برخی واکنش‌ها ممکن است مربوط به واکسن نباشد.

روش های دریافت واکسن آنفولانزا؟

واکسن آنفولانزا به صورت تزریق یا اسپری بینی در دسترس خواهد بود. در سال های اخیر ، این نگرانی وجود داشت که واکسن آنفولانزای اسپری بینی به اندازه کافی در برابر انواع خاصی از آنفلوانزا موثر نباشد. انتظار می رود واکسن اسپری بینی در فصل 2020-2021 تاثیرپیذیرتر باشد.
واکسن اسپری بینی برای افراد بین 2 تا 49 سال تأیید شده است. واکسن آنفولانزای اسپری بینی برای برخی افراد توصیه نمی شود ، از جمله:
 • کودکان زیر دو سال
 • افراد 50 ساله و بالاتر
 • زنان باردار
 • کودکان بین 2 تا 17 سال که از آسپرین یا داروی حاوی سالیسیلات استفاده می کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • کودکان 2 تا 4 ساله که در 12 ماه گذشته آسم یا خس خس سینه دارند
گروه های دیگری نیز وجود دارد که توصیه می شود در استفاده از واکسن آنفلوانزای اسپری بینی احتیاط کنند ، مانند افرادی که دارای برخی بیماری های مزمن پزشکی هستند. برای دریافت این نوع واکسن پیش از دریافت با پزشک خود مشورت نمایید.
واکسن آنفولانزا همچنین می تواند به صورت تزریق  که معمولاً در عضله بازوست، انجام می شود. اگر شما بالای سال هستید ، ممکن است تزریق  را به صورت داخل جلدی انتخاب نمایید ، یا ترجیح دهید واکسن خود را با استفاده از دستگاه تزریق جت تزریق کنید ، که از یک جریان باریک و مایع فشار بالا استفاده می کند به جای سوزن به پوست نفوذ کند.
منبع : mayoclinic